а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нејќе

нејќат; нејќам; нејќи, нејќете; нејќев, нејќеа; нејќел; нејќен
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3333
1. Не сака.
Англиски: refuse Албански: nuk don, rrefuzon
Примери:
Нејќе ништо да помогне.
Нејќе ни да чуе за тоа.
Нејќе ништо да каже.
2. Не сака никого, нема чувство на љубов кон некого; не љуби.
Англиски: reject Албански: nuk dashuron, rrefuzon
Примери:
Ако ме љубиш, љуби ме, ако ме нејќеш, кажи ми.
(нар. поез.) Него го нејќам.
Изрази
Сака нејќе (така ќе биде) - мора.
На нејќена - (разг.) не сакајќи, без да сака. *На нејќена го удри.
Изведенки
нејќење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи