а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нејсе

Вид збор: Честичка
За изразување согласност, помирување со нешто; така нека е, било што било.
Англиски: whatever Турски: neyse
Употреба: Разговорно
Примери:
Нејсе, тоа помина, да гледаме за понатаму.
Не требаше така да биде, ама нејсе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи