а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нејзин

нејзини
Вид збор: Придавка
Што ѝ припаѓа нејзе - на таа за која се зборува, или што се однесува на неа.
Англиски: her Албански: e saj
Примери:
Нејзина куќа.
Нејзини деца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи