а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нејзе

Види и: таа (зам.)
Вид збор: Заменка
Ранг: 1019
Долга форма за индиректен предмет од таа, она; оди заедно со кратката форма и - нејзе ѝ.
Англиски: her
Примери:
Нејзе ѝ купи подарок.
И’ купи нејзе, но и на другите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК