а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нејатка

Вид збор: Именка, женски род
1. Ден кога не се јаде ништо.
Албански: ditë agjërimi
Употреба: Неменлив збор
2. Денот на строг пост (5 јануари, ст. к.) спроти Богојавление.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи