а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нејасен

нејасниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 1917
1. Што не е јасен или разбирлив.
Англиски: unclear
Примери:
Нејасен за читање.
2. Непознат или мистериозен.
Англиски: obscure
Изведенки
нејасно прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК