а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неширење

(едн.) неширењето
Вид збор: Именка, среден род
Спречување на ширење на нешто.
Англиски: non proliferation
Примери:
Договор за неширење на нуклеарното оружје.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи