а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нечовек

мн. нелуѓе
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20529
Тој што не е човек во морален однос, што нема добри човечки особини, што е лош, свиреп. Злобник, никаквец.
Англиски: monster
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК