а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нечитлив

нечитливиот
Вид збор: Придавка
Што не е читлив, што не се чита или што тешко се чита.
Англиски: unintelligible
Примери:
нечитлив потпис, нечитлив ракопис
Изведенки
1. нечитливо прил.
Пример: Пишува нечитливо.
2. нечитливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи