а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нечистотија

мн. нечистотии
Вид збор: Именка, женски род
1. нечистота
Англиски: filth Албански: papastërti
2. Нешто што не е чисто, што загадува.
Англиски: dirt Албански: ndyrësi, papastërti
Примери:
Оваа нечистотија со ништо не се чисти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи