а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нечестив

нечестиви
Вид збор: Придавка
грешен, ѓаволски
Англиски: sinful
Употреба: Религија
Примери:
Нечестиво привидение.
Нечестива сила.
Изведенки
нечестив м.
нечестивиот
ѓавол
FlexiMac
 менување на македонски глаголи