а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нецелосен

нецелосниот
Вид збор: Придавка
Што не е целосен, што не опфаќа целосно.
Англиски: incomplete
Примери:
нецелосен попис
нецелосен извештај
нецелосни резултати
нецелосна претстава
Изведенки
1. нецелосно прил.
Пример: Материјалот нецелосно беше прикажан.
2. нецелосност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи