а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нецелисходен

нецелисходни
Вид збор: Придавка
Што не е целисходен, не е целесообразен.
Англиски: inappropriate
Примери:
Нецелисходен заклучок на мнозинството.
Изведенки
нецелисходно прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи