а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нецеливан

нецеливаниот
Вид збор: Придавка
Што не е целиван.
Англиски: unkissed
Изрази
Променета нецеливана (остана) - се вели за тој што не успеал, не го постигнал тоа за кое се подготвувал, што го очекувал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи