а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нефункционален

нефункционалниот
Вид збор: Придавка
Што не е функционален, што не одговара на својата намена.
Примери:
Салата е нефункционална.
Изведенки
нефункционалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи