а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неформален

неформалниот
Вид збор: Придавка
1. Што не е формален.
2. Што не е официјален, што е неслужбен, незадолжителен.
Примери:
Неформален разговор.
Изведенки
неформалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи