а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неучтив

неучтивиот
Вид збор: Придавка
Што не е учтив.
Англиски: impolite
Примери:
Неучтиво однесување.
Неучтив, груб вратар.
Изведенки
1. неучтиво прил.
Пример: Неучтиво разговара.
2. неучтивост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи