а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неучен

неучени
Вид збор: Придавка
1. неук, необразован
Англиски: uneducated
2. Ненавикнат, уште ненаучен.
Англиски: unskilled
Примери:
Неучен толку да работи.
Неучен да го држи воланот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи