а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неутрализација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. создавање неутралност
Англиски: neutralization Албански: neutralizim
2. Објавување на некоја држава дека се определува за неутралност.
Англиски: neutralization Албански: neutralizim
Употреба: Дипломатија
3. Уништување на киселите својства на раствор со помошта на база, а на базичните со помошта на киселина.
Англиски: neutralization Албански: neutralizim
Употреба: Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи