а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неутрален

неутрални
Вид збор: Придавка
1. Што не се определува за ниедна страна (во спор, во војна).
Англиски: impartial
Примери:
неутрален набљудувач, неутрална држава
2. Што не дава ни базична, ни кисела реакција.
Англиски: neutral
Употреба: Хемија
Примери:
неутрален раствор
Изрази
Неутрална зона - појас земја меѓу границите на две држави на кој ниедна не смее да има војска.
Изведенки
1. неутрално прил.
Пример: Се држи неутрално.
2. неутралност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи