а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неуспешен

неуспешни
Вид збор: Придавка
Што не е успешен, што покажал неуспех.
Англиски: unsuccessful
Примери:
Неуспешен трговец.
Неуспешен лов.
Изведенки
1. неуспешно прил.
Пример: Неуспешно заврши и вториот обид.
2. неуспешност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи