а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неуспех

мн. неуспеси
Вид збор: Именка, машки род
Немање успех; лош, неповолен резултат.
Англиски: failure Албански: dështim, mossukses
Примери:
Поради лошото планирање, и покрај вложените напори, доживеа неуспех.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи