а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неупотреблив

неупотребливи
Вид збор: Придавка
Што не може, што не смее да биде употребен.
Англиски: unusable
Примери:
неупотреблива хартија
Изведенки
неупотребливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи