а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неупатен

неупатениот
Вид збор: Придавка
Што не е упатен.
Англиски: uninformed
Примери:
неупатен на право место
неупатен во работата
неупатен во законот
Изведенки
неупатеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи