а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неупадлив

неупадливи
Вид збор: Придавка
Што лесно не паѓа во очи.
Англиски: unnoticeable
Примери:
Ќе бидам колку што е можно неупадлив.
Изведенки
1. неупадливо прил.
2. неупадливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи