а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неумесен

неумесни
Вид збор: Придавка
Што не е умесен, што не е на место, што не одговара, што не е соодветен.
Англиски: improper
Примери:
Неумесен предлог.
Неумесно барање.
Изведенки
1. неумесно прил.
Пример: Имал обичај неумесно да употребува пословици.
2. неумесност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи