а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неумерен

неумерени
Вид збор: Придавка
Што не е умерен.
Англиски: immoderate
Примери:
Неумерен во трошењето.
Неумерена топлина.
Изведенки
неумереност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи