а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неумен

неумниот
Вид збор: Придавка
Што не е умен; непаметен, неразумен; спрот. умен.
Изведенки
1. неумно прил.
Пример: Тоа неумно го направи.
2. неумност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи