а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нетактичен

нетактични
Вид збор: Придавка
Ранг: 37467
Што не е тактичен, што нема такт.
Примери:
нетактичен потег, нетактична постапка
Изведенки
1. нетактично прил.
Пример: Нетактично се однесува со своите соработници.
2. нетактичност ж.