а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нестрплив

нестрпливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 5298
Што не може да се стрпи.
Англиски: impatient
Примери:
Нестрплив човек.
Изведенки
1. нестрпливо прил.
Пример: Нестрпливо ракоплескаа да почне приредбата.
2. нестрпливост ж.