а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несторување

Вид збор: Именка, среден род
Неизвршување должост, пропуст да се стори нешто.
Англиски: omission
Употреба: Правда
Примери:
Може да се побара одговорност и поради несторување.
Со фиктивни документи државата е доведена во заблуда и со несторување на останатите е донесена одлука да се исплатат пари.