а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нестандарден

нестандардни
Вид збор: Придавка
Што е вон воспоставен стандард.
Англиски: non-standard
Примери:
нестандардни димензии
Изведенки
1. нестандардно прил.
2. нестандардност ж.