а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нестабилен

нестабилниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14920
Што постојано се менува.
Англиски: instable
Примери:
Инстабилна економска и политичка состојба.
Изведенки
1. нестабилно прил.
2. нестабилност ж.