а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несреден

несредени
Вид збор: Придавка
Ранг: 10215
1. Што не е доведен во ред, што не е добро уреден.
Англиски: disordered Албански: parregulluar
Примери:
Несредена соба.
Несредени документи.
Несреден живот.
Несредени односи.
2. За лице - што не е смирен, спокоен, сталожен.
Англиски: restless Албански: i shqetësuar
Употреба: Преносно значење
Изведенки
несреденост ж.