а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несразмер

мн. несразмери
Вид збор: Именка, машки род
Отстапување (обично преголемо, неоправдано) во соодносот по некоја мера, по цена, качество итн.
Англиски: disproportion
Примери:
Трошоци во несразмер со добивката.
Плата во несразмер со трудот.
Цена во несразмер со квалитетот на производот.
Тежина во несразмер со висината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи