а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несразмерен

несразмерни
Вид збор: Придавка
Ранг: 19304
Што не е сразмерен.
Англиски: unproportionate
Примери:
Несразмерна потрошувачка во однос на бројот на населението.
Изведенки
несразмерност ж.