а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несработено

(едн.) несработеното
Вид збор: Именка, среден род
Тоа што не е сработено.
Англиски: unfinished business
Примери:
Секогаш полесно се гледа несработеното отколку сработеното.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи