а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неспретен

неспретниот
Вид збор: Придавка
невешт
Англиски: crude Српски: неспретан
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Процесот на донесување одлуки е неспретен и вклучува премногу тела.
Но, тој е ужасно неспретен и неискусен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи