а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несправедлив

несправедливиот
Вид збор: Придавка
Што не е справедлив.
Англиски: unjust
Примери:
Несправедлива пресуда.
Изведенки
1. несправедливо прил.
Пример: Со него постапи несправедливо.
2. несправедливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи