а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неспојливост

Вид збор: Именка, женски род
Што не може да се спои едно со друго.
Англиски: incompatibility
Примери:
Со закон се утврдува неспојливоста и неизбирливоста на функцијата пратеник во Собранието со вршење на други јавни функции или професии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи