а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неспособен

неспособни
Вид збор: Придавка
1. Што не е способен.
Англиски: incapable
Примери:
Неспособен човек.
2. Што нема соодветни качества за вршење определена работа, дејност.
Англиски: unable
Примери:
Неспособен за војска.
Неспособен за возач.
Изведенки
неспособност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи