а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неспоредлив

неспоредливиот
Вид збор: Придавка
Што не е споредлив, што не може да се споредува.
Англиски: incomparable
Примери:
Неспоредливи особини.
Неспоредливи големини.
Изведенки
1. неспоредливо прил.
Пример: Се бореше со неспоредливо посилен противник.
2. неспоредливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи