а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неспокојство

мн. неспокојства
Вид збор: Именка, среден род
Состојба на душевен немир.
Англиски: restlessness
Примери:
Со напор го криеше своето неспокојство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи