а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неспиење

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. Лишување од сон, состојба на будност.
Англиски: insomnia Албански: pagjumësi
2. бессоница, несоница
Англиски: insomnia Албански: pagjumësi
FlexiMac
 менување на македонски глаголи