а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неспан

неспани
Вид збор: Придавка
Што не е спан, што не се наспал.
Англиски: sleepless
Примери:
Одвај одеше неспан и гладен.
Неспани очи.
Неспано дете.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи