а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несообразен

несообразениот
Вид збор: Придавка
Што не е сообразен, што не е приспособен кон нешто (кон некој пропис, упатство, состојба).
Англиски: inadequate
Примери:
Брзина несообразена со условите на патот.
Барања несообразени со можностите.
Изведенки
несообразеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи