а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несоница

мн. несоници
Вид збор: Именка, женски род
Немање сон, губење можност да се падне во сон, да се заспие.
Англиски: insomnia
FlexiMac
 менување на македонски глаголи