а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несолен

несолениот
Вид збор: Придавка
Што не е солен, што е без сол или што е недоволно солен.
Англиски: unsalted Албански: i pakrip
Употреба: Гастрономија
Примери:
Несолено сирење.
Несолено јадење.
Изрази
Несолена шега - незгодна, недуховита шега.
Голем а несолен - неспособен, неуспешен, несмасен човек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи