а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несолвентен

несолвентниот
Вид збор: Придавка
Што не може да одговори на паричните побарувања.
Англиски: insolvent Албански: josolvent, insolvent
Употреба: Економија
Изведенки
несолвентност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи