а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несогорлив

несогорливиот
Вид збор: Придавка
Што не согорува, што не може да биде согорен од оган.
Англиски: fireproof
Примери:
Несогорлива материја.
Изведенки
несогорливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи